• EGIPSKIE SZYFRY

• 13 października w klasie 2c odbyły się zajęcia w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Z kulturą mi do twarzy" które poprowadziła pani Ula Kulak. Tematem zajęć był Egipski szyfr. Uczniowie dowiedzieli się co to są hieroglify, odczytywały zakodowane przez panią Ulę hasło, a także tworzyli swoje własne symbole graficzne. Poznali również krótka historię Egiptu

• „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej”

• 17 października nasi uczniowie mieli okazję zapoznać się z  wystawą „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej”. Mogliśmy poznać kilkanaście wybranych historii ludzi, którzy dzięki swoim wyborom i czynom na zawsze zostali utrwaleni na kartach naszej historii. Ratujący i ratowani balansowali niejednokrotnie na granicy życia i śmierci, mając świadomość, że ich losy są nierozerwalnie ze sobą związane. Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Katowicach.

• Spotkanie autorskie z Marcinem Koziołem

• 19 października 2023 odbyło się spotkanie uczniów klas czwartych z pisarzem p. Marcinem Koziołem.

Motywem przewodnik spotkania była książka pt. „Psyjaciele".

W napisanej z poczuciem humoru książce  pisarz przedstawił niezwykłych ludzi i ich psy. Psi przyjaciele – odegrali wielką rolę i potrafili inspirować tak znakomitych ludzi jak: Fryderyk Chopin, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz czy Józef Piłsudski. W książce prócz psów występują też inne zwierzęta: koty, kanarki, papugi, gęsi, myszy, barany, małpki, które z nimi mieszkały, a nawet pewna bardzo ważna mucha.

Podczas spotkania uczniowie wysłuchali barwnej opowieść, ilustrowanej przez prowadzącego projekcjami, zdjęciami i animacjami oraz rozmową i zabawą np. wspólnym rysowaniem psa.

Spotkanie było wspaniałe. Dziękujemy.

• Wycieczka integracyjna do Parku Etnograficznego w Wygiełzowie

• 25 września wszystkie klasy 4 uczestniczyły w wycieczce integracyjnej do Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Tam dzieci zwiedziły skansen, gdzie mogły zobaczyć jak wyglądało dawniej życie na wsi. Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych. Część poznała elementy stroju Krakowiaków, a na pamiątkę otrzymała drewniane skrzyneczki, które własnoręcznie przyozdobili. Pozostali poznali ile wysiłku i trudu musiały włożyć nasze prababcie żeby wyprać ubrania. Mieli okazję zapoznać się z dawnymi sprzętami , które służyły do prania i prasowania, a w trakcie zajęć wykonali własnoręcznie mydełko, które zabierali na pamiątkę Uczniowie wrócili uśmiechnięci i pełni nowych wrażeń.

• EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

• 26 września obchodzony jest corocznie Europejski Dzień Języków Obcych.Także w naszej szkole nie zabrakło akcentów związanych z tym dniem.Korytarze ozdobione zostały kolorowymi plakatami wykonanymi przez uczniów SSP nr 19, z których można było dowiedzieć się wielu ciekawostek o krajach Europy. Uczniowie brali udział w różnorodnych wyzwaniach językowych m.in.: rozwiązywali rebusy, krzyżówki, zmagali się z niemieckimi łamańcami językowymi, przyporządkowywali zwroty językowe do kraju Europy oraz odgadywali ich znaczenie, jak również udowadniali, że ich wiedza na temat krajów niemieckojęzycznych jest na wysokim poziomie.

• DBAMY O BEZPIECZEŃSTWO

• Pójście do szkoły to dla dzieci bardzo ważny moment w życiu jest to pierwszy krok do dorosłości W naszej szkole pierwszaki również zaczęły swoją edukację. Nie tylko poznają literki i cyferki ale również poszerzają swoją wiedzę o bezpieczeństwie i swoim zdrowiu. Dlatego też do klas pierwszych zawitali policjanci i odbyły się warsztaty, które miały na celu przypomnienie zasad bezpieczeństwa na drogachzachowania się w sytuacjach niebezpiecznych czy ograniczonym zaufaniu do nieznajomych. Omawiane były scenki z życia dotyczące zachowań w danej sytuacji. Dzieci mogły zadań szereg pytań jak tak naprawdę wygląda codzienna praca policjanta. Uczniowieze spotkania byli bardzo zadowoloni i wynieśli wiele nowych informacji potrzebnych do życia codziennego.

• Pierwszy dzień w szkole

• Rozpoczęcie roku szkolnego to szczególny dzień zwłaszcza dla uczniów, którzy rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą. Dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W naszej szkole w dniu 4 września odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. Po pięknym powitaniu przyszłych pierwszaków przez starszych kolegów odbyło się pasowanie dzieci na uczniów przez Pana Dyrektora. Po oficjalnym przywitaniu, dzieci wraz z wychowawcami przeszły do swoich klas gdzie po raz pierwszy oficjalnie jako uczniowie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19 odebrali dyplomy i zasiedli w ławkach. Życzymy wszystkiego dobrego naszym pierwszakom.